criza

play

7 quiz-uri

Sfaturi utile pentru investiții

Echipa BCR a pregătit împreună cu start-up-ul iziBAC un nou modul de educație antreprenorială pe platforma BCR Școala de Business, cu sfaturi practice pentru antreprenori în contextual programului IMM Invest, pentru gestionarea eficientă a investițiilor și a capitalului de lucru.
5/5 (2 voturi)
Urmat de 1327 utilizatori
Echipa BCR
Ultimul update: 06.07.2020
ÎNCEPE CURSUL

Capitolele cursului online

1. Cum să pregătești un plan de investiții
2. Indicatorii pentru realizarea unei investiții
3. Cum pregătești compania pentru o investiție
4. Cum să utilizezi cât mai eficient o finanțare pentru capital de lucru
5. Capital de lucru - cum să îți diminuezi riscurile și să eviți greșelile
6. Tot ce trebuie să știi despre IMM Invest și condițiile de eligibilitate BCR
7. Test final

Detalii despre curs

Se spune despre numerar că reprezintă lichidul vital pentru desfășurarea operațiunilor zilnice ale unei companii. Iar investițiile sunt o componentă vitală pentru dezvoltarea și supraviețuirea oricărei afaceri pe termen lung. Învață în cadrul acestei secțiuni cum să navighezi profitabil într-un context economic instabil. Îți oferim sfaturi practice despre cum poți să îți optimizezi capitalul de lucru și să identifici oportunitățiile de investiții. Află în contextul programului IMM Invest ce instrumente și oportunități ai la dispoziția ta pentru a-ți maximiza șansele de success.

Învață în cadrul acestei secțiuni cum să navighezi profitabil într-un context economic instabil. Îți oferim sfaturi practice despre cum poți să îți optimizezi capitalul de lucru și să identifici oportunitățile de investiții. Află în contextul programului IMM Invest ce instrumente și oportunități ai la dispoziția ta pentru a-ți maximiza șansele de success.

desktop

Iată ce sfaturi poți găsi în acest curs:

Cum să identifici corect contextul investițional. Identificarea corectă a unui context investițional, precum și tipul optim de investiție pentru nevoile companiei tale sunt cunoștințe cheie, mai ales în perioade de criză.

Cum să realizezi un plan de investiții bine structurat. Vei afla cum se realizează un plan de investiții, cum se pregătesc fluxurile monetare și în ce măsură ne afectează ciclicitatea macroeconomică.

Cum să iei cele mai bune decizii investiționale. Cele mai bune decizii investiționale se iau la rece, pe baza unor indicatori obiectivi. Cum se calculează aceștia și ce beneficii specifice aduc în analiză?

Testează-ți cunoștințele pe tema indicatorilor investiționali pentru a fi mai bine pregătit(ă) pentru oportunitățile reale din piață.

Cum să-ți pregătești compania pentru oportunități reale de investiții din piață. Orice investiție reprezintă o schimbare în fluxurile afacerii tale. Află cum îți poți pregăti mai bine compania pentru o investiție, precum și cum poți să îi maximizezi șansele de succes.

Cum să gestionezi eficient capitalul de lucru. Un capital de lucru bine gestionat este esențial pentru funcționarea sănătoasă a oricărei companii. Îți oferim 7 sfaturi simple care să te ajute să gestionezi inteligent finanțarea pentru capitalul de lucru, precum și alte informații utile pentru a optimiza capitalul precum un adevărat expert.

Ce să eviți în gestionarea capitalului de lucru. Descoperă 6 capcane fatale ale gestiunii capitalului de lucru. Evită-le cu orice preț, pentru a face diferența dintre o afacere puternică, profitabilă și o afacere cu risc de eșec.

Test final. Lecția finală din cadrul acestui curs reprezintă o invitație la acțiune! Află în cursul acestui capitol ce oportunități prezintă programul IMM Invest pentru compania ta, direct de la specialiștii BCR.

Alte Cursuri online pe BCR Școala de Business

Capitolele cursului online